აღწერა
| Model | 21QE0063GX |
| PERFORMANCE | |
| Processor | Intel® Core Ultra 5 225U, 12C (2P + 8E + 2LPE) / 14T, Max Turbo up to 4.8GHz, 12MB Intel Smart Cache |
| AI PC Category | AI PC |
| NPU | Integrated Intel® AI Boost, up to 12 TOPS |
| Graphics | Integrated Intel® Graphics |
| Chipset | Intel® SoC Platform |
| Memory | 1x 16GB SODIMM DDR5-5600 |
| Memory Slots | Arrow Lake: two DDR5 SODIMM / CSODIMM slots, dual-channel capable |
| Max Memory | Arrow Lake: up to 64GB DDR5-5600 |
| Storage | 512GB SSD M.2 2280 PCIe® 4.0×4 NVMe® Opal 2.0 |
| Storage Slot | Models with U series processor: one M.2 2280 PCIe® 4.0 x4 slot |
| Max Storage Support | One drive, up to 2TB M.2 2280 SSD |
| Card Reader | N/A |
| Audio Chip | High Definition (HD) Audio, Realtek® ALC3287 codec |
| Speakers | Stereo speakers, 2W x2, Dolby Audio™ |
| Microphone | 2x, 360° |
| Camera | 5.0MP with Privacy Shutter |
| Battery | 52.5Wh |
| Power Adapter | 65W USB-C® (3-pin) |
| DESIGN | |
| Display | 16″ WUXGA (1920×1200) IPS 400nits Anti-glare, 45% NTSC |
| Touchscreen | N/A |
| Screen-to-Body Ratio | 0.8722 |
| Color Calibration | N/A |
| Pen | Pen Not Supported |
| Keyboard | Backlit, Russian |
| Touchpad | YES |
| Dimensions (WxDxH) | 359.7 x 250.8 x 11.8/18.14 (front/rear), 23.5 (maximum) mm; 14.16 x 9.87 x 0.46/0.71 (front/rear), 0.93 (maximum) inches |
| Weight | Starting at 1.76 kg (3.89 lbs) |
| Case Color | Black |
| Case Material | PC + 20% CF (Top), PC + 20% CF (Bottom) |
| Surface Treatment | N/A |
| SOFTWARE | |
| Operating System | N/A |
| Bundled Software | N/A |
| CONNECTIVITY | |
| WLAN + Bluetooth | Intel® Wi-Fi® 6E AX211, 802.11ax 2×2 + BT5.3 |
| WWAN | WWAN Not Supported |
| Ethernet | 100/1000M (RJ-45) |
| Standard Ports | 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1) 1x USB-A (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), Always On 2x USB-C® (Thunderbolt™ 4 / USB4® 40Gbps), with USB PD 3.0 and DisplayPort™ 2.1 1x HDMI® 2.1, up to 4K/60Hz 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm) 1x Ethernet (RJ-45) |
| SECURITY & PRIVACY | |
| Security Chip | Discrete TPM 2.0 Enabled |
| Fingerprint Reader | Touch Style, Match-on-Chip, Integrated in Power Button |
| Other Security | Camera privacy shutter (camera models) |
| Lenovo ThinkPad T16 G4 16 Ultra 5-225U WUXGA 16 Screen | |
| Machine Type | 21QE |
| Region | CIS |
| Country/Region | CIS |
| TopSeller | Yes |
| EAN / UPC / JAN | 199271468531 |
| Announce Date | 2025-05-23 00:00:00 |




