აღწერა
| Model | Mac Mini M4 Pro Chips 512GB SSD 24GB RAM Apple Intelligence 16‑core GPU |
| PERFORMANCE | |
| Processor | M4 Pro (12c CPU) |
| AI PC Category | Apple Intelligence |
| Graphics | 16‑core GPU |
| Chipset | M4 Pro |
| Memory24 | 24GB RAM |
| Memory Slots | Integrated onboard memory |
| Max Memory | 24GB fixed memory configuration |
| Storage | 512GB SSD Storage |
| Storage Slot | Integrated SSD architecture |
| Max Storage Support | Configurable |
| Card Reader | Not Supported |
| Audio Chip | Apple integrated audio system |
| Speakers | Stereo speakers with Dolby Atmos playback support |
| Microphone | Three-microphone array |
| Camera | N/A |
| Battery | N/A |
| Power Adapter | 30W USB-C Power Adapter |
| DESIGN | |
| SOFTWARE | |
| Operating System | macOS |
| Bundled Software | Safari, FaceTime, GarageBand, Pages, Numbers, Keynote |
| CONNECTIVITY | |
| WLAN + Bluetooth | Wi-Fi 5 (802.11ac) + Bluetooth 5.0 |
| WWAN | Not Supported |
| Ethernet | No built-in Ethernet |
| Standard Ports | 5x Thunderbolt™ 3 / USB-C ports 1x 3.5mm headphone jack LAN Card HDMI |
| SECURITY & PRIVACY | |
| Security Chip | Apple Security |
| Fingerprint Reader | N/A |
| Other Security | Secure boot and encrypted storage |
| MODEL INFORMATION | |
| Product Family | Mac Mini |
| Machine Type | Mac Mini |
| Region | Global / official regional variants |
| Color | Silver |


