აღწერა
| Model | 90NR0LT1-M00080 |
| PERFORMANCE | |
| Processor | Intel® Core™ Ultra 9 285HX (24 cores: 8P + 16E / 24 threads, up to 5.5 GHz, 36MB cache) |
| AI PC Category | AI PC |
| NPU | Intel® AI Boost (NPU on-chip) |
| Graphics | NVIDIA® GeForce RTX™ 5070 Ti, 12GB |
| Chipset | Intel® platform |
| Memory | 16GB DDR5 |
| Memory Slots | 2× DDR5 SO-DIMM |
| Max Memory | Up to 64GB |
| Storage | 1TB PCIe® Gen4 NVMe™ SSD |
| Storage Slot | 2× M.2 PCIe Gen4 |
| Max Storage Support | Up to 2TB / 4TB (2× M.2, depends on SSD) |
| Card Reader | No |
| Audio Chip | High Definition Audio |
| Speakers | Built-in speakers |
| Microphone | Built-in microphone array |
| Camera | Webcam |
| Battery | 4-Cell 90Wh Li-Ion |
| Power Adapter | 280W AC Adapter |
| DESIGN | |
| Display | 18″ WQXGA (2560×1600) IPS-level, 240Hz, 500 nits, 16:10 (ROG Nebula Display) |
| Touchscreen | No |
| Screen-to-Body Ratio | N/A |
| Color Calibration | N/A |
| Pen | No |
| Keyboard | RGB backlit keyboard |
| Touchpad | Precision touchpad |
| Dimensions (WxDxH) | 39.9 × 29.8 × 2.35-3.20 cm |
| Weight | 3.2 kg |
| Case Color | Eclipse Gray |
| Case Material | N/A |
| Surface Treatment | Matte |
| SOFTWARE | |
| Operating System | No OS / FreeDOS (varies by region) |
| Bundled Software | Armoury Crate (ROG) |
| CONNECTIVITY | |
| WLAN + Bluetooth | Wi-Fi 7 + Bluetooth 5.4 |
| WWAN | Not supported |
| Ethernet | 2.5G LAN (RJ-45) |
| Standard Ports | 2× Thunderbolt 5 (DP/PD/G-SYNC), 3× USB 3.2 Gen 2 Type-A, HDMI 2.1, RJ-45 2.5G, 3.5mm audio |
| SECURITY & PRIVACY | |
| Security Chip | TPM (firmware) |
| Fingerprint Reader | No |
| Other Security | N/A |
| Asus ROG Strix 18 G815LR-S9007 Ultra 9-285HX 16/1TB 2.5K 18 IPS Screen | |
| Machine Type | Gaming Laptop |
| Region | Global |
| Country/Region | EU |
| TopSeller | Yes |
| EAN / UPC / JAN | 198156715722 |
| Announce Date | 2025 |







