აღწერა
| Model | i3535-A813BLK-PUS |
| PERFORMANCE | |
| Processor | AMD Ryzen 7 7730U (8-Core, 2.0 GHz base, up to 4.5 GHz) |
| AI PC Category | NA |
| NPU | None |
| Graphics | Integrated AMD Radeon Graphics |
| Chipset | AMD SoC Platform |
| Memory | 16 GB DDR4-3200 (2×8 GB) |
| Memory Slots | 2 x SODIMM |
| Max Memory | 16 GB |
| Storage | 256 GB PCIe NVMe M.2 SSD |
| Storage Slot | One M.2 SSD |
| Max Storage Support | One drive (M.2) |
| Card Reader | SD card reader |
| Audio Chip | MaxxAudio® Pro |
| Speakers | Stereo speakers (built-in) |
| Microphone | Built-in |
| Camera | Integrated HD (720p) webcam |
| Battery | 3-cell, ~41 Whr |
| Power Adapter | 65 W AC adapter |
| DESIGN | |
| Display | 15.6″ FHD (1920×1080) WVA Touchscreen, 60 Hz |
| Touchscreen | Yes |
| Screen-to-Body Ratio | NA |
| Color Calibration | NA |
| Pen | Not supported |
| Keyboard | Standard keyboard |
| Touchpad | Multi-touch touchpad |
| Dimensions (WxDxH) | 359×236×19 mm |
| Weight | 1.66 kg (3.66 lb) |
| Case Color | Black |
| Case Material | Matte plastic |
| Surface Treatment | NA |
| SOFTWARE | |
| Operating System | Windows® 11 Home |
| Bundled Software | NA |
| CONNECTIVITY | |
| WLAN + Bluetooth | Wi-Fi 5 (802.11ac) + Bluetooth 5.0 |
| WWAN | Not supported |
| Ethernet | No onboard Ethernet |
| Standard Ports | 1× USB-C 3.2 Gen 1, 1× USB-A 3.2 Gen 1, 1× USB-A 2.0, 1× HDMI 1.4, 1× Headphone/mic combo, 1× SD card reader |
| SECURITY & PRIVACY | |
| Security Chip | TPM 2.0 |
| Fingerprint Reader | None |
| Other Security | Webcam privacy NA |
| Dell Inspiron 15 3535 | |
| Machine Type | NA |
| Region | NA |
| Country/Region | USA |
| TopSeller | NA |
| EAN / UPC / JAN | 884116428053 |
| Announce Date | NA |






