აღწერა
| Model | SX12807BLK |
| PERFORMANCE | |
| Processor | Snapdragon® X Plus (8 Core up to 3.2GHz, NPU up to 45 TOPS) X1P-42-100 |
| AI PC Category | Copilot+ PC |
| NPU | Qualcomm® Hexagon NPU, up to ~45 TOPS |
| Graphics | Integrated Qualcomm® Adreno™ Graphics |
| Chipset | Qualcomm SoC Platform |
| Memory | 16GB, LPDDR5X, 8448MT/s, integrated |
| Memory Slots | Memory soldered to systemboard, no slots |
| Max Memory | 16 GB soldered, not upgradable |
| Storage | 512 GB, M.2, PCIe NVMe, SSD |
| Storage Slot | One M.2 SSD slot |
| Max Storage Support | Up to 512 GB M.2 SSD |
| Card Reader | None |
| Audio Chip | Qualcomm® WSA8845 audio |
| Speakers | Stereo speakers (2W × 4 total-output) |
| Microphone | Dual-array mics |
| Camera | FHD 1080p RGB camera + IR for Windows Hello |
| Battery | 55 Wh (3-cell) Li-ion battery |
| Power Adapter | 60 W USB-C® power adapter |
| DESIGN | |
| Display | 13.4″, Non-Touch, 2K, 30-120Hz, 500 nits, InfinityEdge |
| Touchscreen | Yes |
| Screen-to-Body Ratio | NA |
| Color Calibration | NA |
| Pen | Pass-through passive stylus support (if any) – not official |
| Keyboard | Graphite Backlit English Keyboard with Fingerprint Reader |
| Touchpad | Multi-touch gesture-enabled precision touchpad with haptic function, seamless glass haptic touchpad |
| Dimensions (WxDxH) | Height: 0.60 in. (15.30 mm) for computers shipped with FHD+ or QHD+ display Height: 0.58 in. (14.80 mm) for computers shipped with OLED display Width: 11.62 in. (295.30 mm) Depth: 7.84 in. (199.10 mm) Starting weight: 2.62 lb (1.19 kg) for computers shipped with FHD+ or QHD+ display |
| Weight | Starting weight: 2.60 lb (1.17 kg) for computers shipped with OLED display |
| Case Color | Graphite |
| Case Material | Aluminum chassis |
| Surface Treatment | Anodized finish (typical) |
| SOFTWARE | |
| Operating System | Windows® 11 Home (Copilot+ PC) |
| Bundled Software | Office Trial or standard Dell utilities (retailer-dependent) |
| CONNECTIVITY | |
| WLAN + Bluetooth | Wi-Fi® 7 (802.11be) + Bluetooth 5.4 |
| WWAN | Not supported |
| Ethernet | No onboard Ethernet |
| Standard Ports | 2× USB4™ (40 Gbps, USB-C with DisplayPort & Power Delivery), 1× headphone/mic combo jack |
| SECURITY & PRIVACY | |
| Security Chip | TPM (platform security) – supported via SoC |
| Fingerprint Reader | None reported (some regional units may vary) |
| Other Security | IR camera for Windows Hello, privacy settings available |
| Dell XPS 13 Snapdragon X Elite 16/512GB FHD+ 13,4 Screen | |
| Machine Type | XPS9345 |
| Region | NA/Global |
| Country/Region | Not region-exclusive |
| TopSeller | No |
| EAN / UPC / JAN | NA |
| Announce Date | 2024 release |






