Description
| Model | 5R6C2UC |
| PERFORMANCE | |
| Processor | AMD Ryzenโข 5 PRO 5650U (6 C / 12 T, 2.3/4.2 GHz) |
| AI PC Category | NA |
| NPU | NA |
| Graphics | Integrated AMD Radeonโข Graphics |
| Chipset | NA |
| Memory | 16 GB DDR4-3200 |
| Memory Slots | 2 SODIMM |
| Max Memory | 64 GB |
| Storage | 512 GB PCIe NVMe SSD |
| Storage Slot | 1ร M.2 PCIe NVMe |
| Max Storage Support | 2 TB PCIe NVMe |
| Card Reader | NA |
| Audio Chip | NA |
| Speakers | Bang & Olufsen dual stereo |
| Microphone | 3-array mic |
| Camera | 720p HD with privacy shutter & IR |
| Battery | 53 Wh |
| Power Adapter | 65 W |
| DESIGN | |
| Display | 14โณ FHD (1920ร1080) IPS, anti-glare, 250-400 nits (varies by panel) |
| Touchscreen | No |
| Screen-to-Body Ratio | NA |
| Color Calibration | NA |
| Pen | NA |
| Keyboard | Backlit premium spill-resistant |
| Touchpad | Precision clickpad |
| Dimensions (WxDxH) | 323.4ร214.6ร17.9 mm |
| Weight | 1.37 kg |
| Case Color | Silver |
| Case Material | NA |
| Surface Treatment | NA |
| SOFTWARE | |
| Operating System | Windowsยฎ 11 Pro |
| Bundled Software | NA |
| CONNECTIVITY | |
| WLAN + Bluetooth | Wi-Fi 6 (802.11ax), Bluetooth 5.2 |
| WWAN | NA |
| Ethernet | NA |
| Standard Ports | 2ร USB-C 3.2 Gen 2 (DP 1.4/PD) |
| SECURITY & PRIVACY | |
| Security Chip | 2ร USB-A 3.2 Gen 1 |
| Fingerprint Reader | 1ร HDMI 2.0 |
| Other Security | 1ร Headphone/microphone combo |
| HP EliteBook 845 G8 | |
| Machine Type | Security Chip NA |
| Region | Fingerprint Reader Yes |
| Country/Region | Other Security Privacy shutter, IR for Windows Hello |
| TopSeller | Machine Type EliteBook 845 G8 |
| EAN / UPC / JAN | Region NA |
| Announce Date | Country/Region NA |




