Description
| Model | A37FCET |
| PERFORMANCE | |
| Processor | Intelยฎ Coreโข Ultra 5 135U (12 cores / 14 threads, up to 4.4 GHz) |
| AI PC Category | AI PC |
| NPU | Intelยฎ AI Boost (integrated NPU) |
| Graphics | Intelยฎ Graphics (integrated) |
| Chipset | Intelยฎ Platform |
| Memory | 16GB DDR5-5600 |
| Memory Slots | 2ร DDR5 SO-DIMM |
| Max Memory | Up to 64GB |
| Storage | 512GB PCIeยฎ Gen4 NVMeโข SSD |
| Storage Slot | M.2 PCIe NVMe |
| Max Storage Support | Up to 2TB |
| Card Reader | No |
| Audio Chip | Audio by Poly Studio |
| Speakers | Dual stereo speakers |
| Microphone | Dual-array microphones |
| Camera | 5MP IR camera |
| Battery | 3-cell 56Wh Li-ion |
| Power Adapter | 65W USB-C Power Adapter |
| DESIGN | |
| Display | 14.0″ WUXGA (1920ร1200) IPS, Anti-glare, 300 nits, 16:10 |
| Touchscreen | No |
| Screen-to-Body Ratio | ~90% |
| Color Calibration | N/A |
| Pen | No |
| Keyboard | Backlit keyboard |
| Touchpad | Precision touchpad |
| Dimensions (WxDxH) | 315 ร 224 ร 16.0 mm |
| Weight | โ1.4 kg |
| Case Color | Silver |
| Case Material | Aluminum |
| Surface Treatment | Matte |
| SOFTWARE | |
| Operating System | FreeDOS |
| Bundled Software | N/A |
| CONNECTIVITY | |
| WLAN + Bluetooth | Intelยฎ Wi-Fi 6E + Bluetoothยฎ 5.3 |
| WWAN | Optional |
| Ethernet | RJ-45 1GbE |
| Standard Ports | 2ร Thunderbolt 4 (USB-C), 2ร USB-A, HDMI 2.1, RJ-45, 3.5mm audio |
| SECURITY & PRIVACY | |
| Security Chip | TPM 2.0 |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Other Security | IR Camera (Windows Hello) |
| HP EliteBook 640 14 inch G11 14.0 16/512GB WUXGA 14 Screen | |
| Machine Type | Business Laptop |
| Region | EU |
| Country/Region | EU |
| TopSeller | Yes |
| EAN / UPC / JAN | 198156715722 |
| Announce Date | 2024 |



