Description
| Model | HP EliteBook 830 G7 i5-10310U 16/512GB FHD 13.3″ |
| PERFORMANCE | |
| Processor | Intelยฎ Coreโข i5-10310U Processor (4 Cores / 8 Threads, up to 4.4GHz) |
| AI PC Category | Business Ultrabook |
| Graphics | Intelยฎ UHD Graphics |
| Chipset | Intelยฎ SoC Platform |
| Memory | 16GB DDR4 RAM |
| Memory Slots | 2x SO-DIMM DDR4 slots |
| Max Memory | Up to 64GB DDR4 |
| Storage | 512GB PCIeยฎ NVMeโข SSD |
| Storage Slot | M.2 PCIe SSD slot |
| Max Storage Support | Supports higher-capacity NVMe SSD upgrades |
| Card Reader | microSD Card Reader |
| Audio Chip | Bang & Olufsen Audio |
| Speakers | Dual stereo speakers |
| Microphone | Dual-array microphones |
| Camera | HD 720p Webcam |
| Battery | 3-cell HP Long Life Lithium-Ion Battery |
| Power Adapter | 65W USB-C Adapter |
| DESIGN | |
| Display | 13.3-inch Full HD (1920×1080) IPS Anti-Glare Display |
| Touchscreen | No |
| Screen-to-Body Ratio | Approximately 85% |
| Color Calibration | Anti-glare IPS panel with vivid color reproduction |
| Keyboard | Backlit spill-resistant keyboard |
| Touchpad | Precision multi-touch touchpad |
| Dimensions (WxDxH) | 307.8 x 204.6 x 17.9 mm |
| Weight | Approximately 1.33 kg |
| Case Color | Silver |
| Case Material | Aluminum chassis |
| Surface Treatment | Premium matte finish |
| SOFTWARE | |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Bundled Software | HP Support Assistant, HP Wolf Security |
| CONNECTIVITY | |
| WLAN + Bluetooth | Wi-Fi 6 + Bluetooth 5.0 |
| WWAN | Optional LTE support depending on configuration |
| Ethernet | No built-in Ethernet |
| Standard Ports | 2x USB-C Thunderboltโข 2x USB-A 3.1 1x HDMI 1.4 1x 3.5mm Audio Combo Jack 1x Docking Connector |
| SECURITY & PRIVACY | |
| Security Chip | TPM 2.0 Security Chip |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Other Security | HP Sure Start, BIOS protection, optional IR camera |
| MODEL INFORMATION | |
| Product Family | HP EliteBook 830 G7 |
| Machine Type | Business Laptop |
| Region | Global / official regional variants |
| Color | Silver |




