აღწერა
| Model | HP OmniBook X Ultra 7 256V 16/512GB 16″ 3K OLED 120Hz X360 Display |
| PERFORMANCE | |
| Processor | Intel® Core™ Ultra 7 256V Processor |
| AI PC Category | Next-Generation AI Convertible Laptop |
| NPU | Integrated Intel® AI Boost NPU |
| Graphics | Intel® Arc™ Integrated Graphics |
| Chipset | Intel® SoC Platform |
| Memory | 16GB LPDDR5x RAM |
| Memory Slots | Integrated onboard memory |
| Max Memory | 16GB fixed memory configuration |
| Storage | 512GB PCIe® Gen4 NVMe™ SSD |
| Storage Slot | M.2 PCIe SSD slot |
| Max Storage Support | Supports higher-capacity NVMe SSD upgrades |
| Card Reader | microSD Card Reader |
| Audio Chip | Poly Studio Tuned Audio |
| Speakers | Quad speakers with DTS:X Ultra support |
| Microphone | Dual-array AI noise reduction microphones |
| Camera | 5MP IR Webcam with Windows Hello support |
| Battery | 6-cell Lithium-Ion Battery |
| Power Adapter | USB-C Fast Charging Adapter |
| DESIGN | |
| Display | 16-inch 3K (2880×1800) OLED Touch Display, 120Hz, HDR, Low Blue Light |
| Touchscreen | Yes, multi-touch x360 convertible display |
| Screen-to-Body Ratio | Approximately 89% |
| Color Calibration | 100% DCI-P3 color gamut |
| Pen | HP Rechargeable Pen supported |
| Keyboard | Backlit full-size keyboard |
| Touchpad | Large precision glass touchpad |
| Dimensions (WxDxH) | 356 x 245 x 17.9 mm |
| Weight | Approximately 1.9 kg |
| Case Color | Meteor Silver |
| Case Material | Premium aluminum chassis |
| Surface Treatment | Sandblasted anodized finish |
| SOFTWARE | |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Bundled Software | HP Support Assistant, HP AI Companion, McAfee Trial |
| CONNECTIVITY | |
| WLAN + Bluetooth | Wi-Fi 7 + Bluetooth 5.4 |
| WWAN | Not Supported |
| Ethernet | No built-in Ethernet |
| Standard Ports | 2x Thunderbolt™ 4 USB-C 1x USB-A 3.2 Gen 2 1x HDMI 2.1 1x 3.5mm Audio Combo Jack 1x microSD Card Reader |
| SECURITY & PRIVACY | |
| Security Chip | Firmware TPM 2.0 |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Other Security | Windows Hello IR Face Recognition, Camera Privacy Features |
| MODEL INFORMATION | |
| Product Family | HP OmniBook X x360 |
| Machine Type | Convertible AI Laptop |
| Region | Global / official regional variants |
| Color | Meteor Silver |



