აღწერა
| Model | D0YM3EA |
| PERFORMANCE | |
| Processor | Intel® Core™ Ultra 7 255HX (20 cores / 20 threads, up to 5.1 GHz) |
| AI PC Category | AI PC |
| NPU | Intel® AI Boost (up to ~13 TOPS) |
| Graphics | NVIDIA® GeForce RTX™ 5080 Laptop GPU, 16GB GDDR7 |
| Chipset | Intel® HM Series |
| Memory | 64GB DDR5-5600 (2×32GB) |
| Memory Slots | 2× DDR5 SO-DIMM |
| Max Memory | Up to 64GB |
| Storage | 2TB PCIe® Gen4 NVMe™ SSD (Performance) |
| Storage Slot | 2× M.2 PCIe Gen4 |
| Max Storage Support | Up to 4TB |
| Card Reader | No |
| Audio Chip | DTS:X® Ultra |
| Speakers | Dual speakers |
| Microphone | Dual-array microphone |
| Camera | 1080p FHD webcam with TNR & privacy shutter |
| Battery | 6-cell 83Wh Li-ion |
| Power Adapter | 330W AC Adapter |
| DESIGN | |
| Display | 16.0″ 2.5K (2560×1600) IPS, Anti-glare, Low Blue Light, VRR, 240Hz, 500 nits |
| Touchscreen | No |
| Screen-to-Body Ratio | ~93% |
| Color Calibration | N/A |
| Pen | No |
| Keyboard | Backlit keyboard with numeric keypad |
| Touchpad | Precision touchpad |
| Dimensions (WxDxH) | 356 × 269 × 22.9 mm |
| Weight | ≈2.6 kg |
| Case Color | Shadow Black |
| Case Material | Aluminum |
| Surface Treatment | Matte |
| SOFTWARE | |
| Operating System | FreeDOS 3.0 |
| Bundled Software | OMEN Gaming Hub |
| CONNECTIVITY | |
| WLAN + Bluetooth | Wi-Fi 7 + Bluetooth 5.4 |
| WWAN | Not supported |
| Ethernet | RJ-45 2.5GbE |
| Standard Ports | 2× Thunderbolt 4, 2× USB-A, HDMI 2.1, RJ-45, 3.5mm audio |
| SECURITY & PRIVACY | |
| Security Chip | TPM 2.0 |
| Fingerprint Reader | No |
| Other Security | Camera privacy shutter |
| OMEN Clamshell Dojo 25C1 Ultra 7-255HX 64/2TB 2.5K 16.0 Screen | |
| Machine Type | Gaming Laptop |
| Region | EU |
| Country/Region | EU |
| TopSeller | Yes |
| EAN / UPC / JAN | 198156715722 |
| Announce Date | 2025 |



