აღწერა
| Model | C1UN5EA |
| PERFORMANCE | |
| Processor | Intel® Core™ 5 120U (10 cores: 2P + 8E / 12 threads, up to 5.0 GHz) |
| AI PC Category | N/A |
| NPU | N/A |
| Graphics | Intel® Graphics (integrated) |
| Chipset | Intel® Platform |
| Memory | 16GB DDR5-5600 |
| Memory Slots | 2× DDR5 SO-DIMM |
| Max Memory | Up to 64GB |
| Storage | 512GB PCIe® Gen4 NVMe™ SSD |
| Storage Slot | 1× M.2 PCIe Gen4 |
| Max Storage Support | Up to 2TB |
| Card Reader | No |
| Audio Chip | Audio by Bang & Olufsen |
| Speakers | Dual speakers |
| Microphone | Dual-array microphone |
| Camera | 5MP IR camera |
| Battery | 3-cell 56Wh Li-ion |
| Power Adapter | 65W USB-C Power Adapter |
| DESIGN | |
| Display | 14.0″ WUXGA (1920×1200) IPS, Anti-glare, 300 nits, 16:10 |
| Touchscreen | No |
| Screen-to-Body Ratio | ~90% |
| Color Calibration | N/A |
| Pen | No |
| Keyboard | Backlit keyboard |
| Touchpad | Precision touchpad |
| Dimensions (WxDxH) | 313 × 218 × 16.9 mm |
| Weight | ≈1.45 kg |
| Case Color | Silver |
| Case Material | Aluminum |
| Surface Treatment | Matte |
| SOFTWARE | |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Bundled Software | HP Command Center |
| CONNECTIVITY | |
| WLAN + Bluetooth | Wi-Fi 6E + Bluetooth 5.3 |
| WWAN | Not supported |
| Ethernet | No |
| Standard Ports | 2× USB-C, 2× USB-A, HDMI 2.1, 3.5mm audio |
| SECURITY & PRIVACY | |
| Security Chip | TPM 2.0 |
| Fingerprint Reader | Yes |
| Other Security | IR Camera (Windows Hello) |
| HP OmniBook 5 Salute 25C1 Core 5-120U WUXGA 14.0 Screen | |
| Machine Type | Laptop |
| Region | EU |
| Country/Region | EU |
| TopSeller | Yes |
| EAN / UPC / JAN | 198156715722 |
| Announce Date | 2024 |



