Description
| Model | 83N30010US |
| PERFORMANCE | |
| Processor | Qualcomm Snapdragonยฎ X X1-26-100 (8 cores / up to 3.0 GHz) |
| AI PC Category | Copilot+ PC |
| NPU | Integrated Qualcommยฎ Hexagonโข NPU, up to 45 TOPS |
| Graphics | Integrated Qualcommยฎ Adrenoโข GPU |
| Chipset | Qualcomm SoC (integrated) |
| Memory | 16GB LPDDR5x-8448 (soldered) |
| Memory Slots | NA |
| Max Memory | NA |
| Storage | 1TB SSD M.2 2242 PCIe-NVMe |
| Storage Slot | 1ร M.2 slot |
| Max Storage Support | NA |
| Card Reader | SD card reader |
| Audio Chip | NA |
| Speakers | Stereo speakers (2W x2), Dolby Audio |
| Microphone | Dual-array microphone |
| Camera | 1080p IR webcam with privacy shutter typical listing |
| Battery | 60Wh Lithium-Polymer |
| Power Adapter | 65W USB-C (3-pin) |
| DESIGN | |
| Display | 15.3โณ WUXGA (1920ร1200) IPS Touchscreen, 300 nits, 45% NTSC |
| Touchscreen | Yes |
| Screen-to-Body Ratio | NA |
| Color Calibration | NA |
| Pen | NA |
| Keyboard | Backlit, English |
| Touchpad | Multi-touch touchpad |
| Dimensions (WxDxH) | 13.52 ร 9.51 ร 0.67-0.70 inches (343.4ร241.6ร17-18 mm) |
| Weight | ~3.42 lbs (~1.55 kg) |
| Case Color | Gray |
| Case Material | NA |
| Surface Treatment | NA |
| SOFTWARE | |
| Operating System | Windowsยฎ 11 Home (ARM) |
| Bundled Software | Microsoft Office trial often included |
| CONNECTIVITY | |
| WLAN + Bluetooth | Wi-Fiยฎ 7 (802.11be 2ร2) + Bluetooth 5.4 |
| WWAN | NA |
| Ethernet | NA |
| Standard Ports | 2ร USB-A (USB 5 Gbps / Gen 1), 1ร USB-C (USB 5 Gbps / Gen 1, PD 3.0 & DisplayPort 1.2), |
| SECURITY & PRIVACY | |
| Security Chip | 1ร HDMIยฎ 1.4, 1ร Headphone/mic combo jack, SD card reader |
| Fingerprint Reader | Security Chip NA |
| Other Security | Fingerprint Reader Feature listed on some portals might vary |
| Lenovo IdeaPad Slim 3x 15.3 | |
| Machine Type | Other Security E-Privacy shutter (for webcam) |
| Region | Machine Type NA |
| Country/Region | Region NA |
| TopSeller | Country/Region NA |
| EAN / UPC / JAN | TopSeller NA |
| Announce Date | EAN / UPC / JAN NA |






