აღწერა
| Model | Surface Laptop 4 |
| PERFORMANCE | |
| Processor | Intel Core i7-1185G7 (4 Cores / 8 Threads, Base 3.0GHz, up to 4.80 GHz Max Turbo, 12MB Cache) |
| AI PC Category | N/A |
| NPU | N/A |
| Graphics | Integrated Intel Iris Xe Graphics |
| Chipset | Intel SoC Platform |
| Memory | 16GB LPDDR4x |
| Memory Slots | Memory soldered to systemboard, no slots |
| Max Memory | 16GB (Not upgradable) |
| Storage | 512GB M.2 2230 NVMe PCIe 3.0 Solid State Drive |
| Storage Slot | One M.2 2230 PCIe 3.0 x4 slot |
| Max Storage Support | Up to 1TB (via removable drive replacement) |
| Card Reader | N/A |
| Audio Chip | High Definition (HD) Audio |
| Speakers | Omnisonic Speakers with Dolby Atmos |
| Microphone | Dual far-field Studio Mics |
| Camera | 720p HD f2.0 camera |
| Battery | Integrated 47.4Wh |
| Power Adapter | 65W Surface Power Supply |
| DESIGN | |
| Display | 13.5-inch PixelSense Display, 2256 x 1504 (QHD, 201 PPI), 3:2 aspect ratio, 60Hz |
| Touchscreen | 10-point Multi-Touch |
| Screen-to-Body Ratio | ~79% |
| Color Calibration | Individually color-calibrated display (sRGB) |
| Pen | Supports Microsoft Pen Protocol (MPP) / Surface Pen |
| Keyboard | Full-size Backlit Keyboard |
| Touchpad | Precision Glass Touchpad |
| Dimensions (WxDxH) | 308 x 223 x 14.5 mm (12.1 x 8.8 x 0.57 inches) |
| Weight | 1.288 kg (2.84 lbs) for metal finish |
| Case Color | Matte Black |
| Case Material | Aluminum chassis |
| Surface Treatment | Anodized Aluminum |
| SOFTWARE | |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Bundled Software | N/A |
| CONNECTIVITY | |
| WLAN + Bluetooth | Wi-Fi 6 (802.11ax) + Bluetooth 5.0 |
| WWAN | N/A |
| Ethernet | |
| Standard Ports | * 1x USB-C 3.2 Gen 2 (supports data, DisplayPort, and Power Delivery) | 1x USB-A 3.1 | 1x 3.5mm Headphone Jack | 1x Surface Connect port |
| SECURITY & PRIVACY | |
| Security Chip | N/A |
| Fingerprint Reader | N/A |
| Other Security | Windows Hello Face Recognition (via Infrared Camera) |
| Legion 5 15IAX10 | |
| Machine Type | N/A |
| Region | N/A |
| Country/Region | USA |
| TopSeller | YES |
| EAN / UPC / JAN | N/A |
| Announce Date | April 13, 2021 |



