Description
| Model | G815JHR-S8021 |
| PERFORMANCE | |
| Processor | Intelยฎ Coreโข i7-14650HX (16 cores: 8P+8E / 24 threads, up to 5.2 GHz) |
| AI PC Category | N/A |
| NPU | N/A |
| Graphics | NVIDIAยฎ GeForce RTXโข 5050 Laptop GPU (8GB GDDR6) |
| Chipset | Intelยฎ HX Platform (Raptor Lake Refresh) |
| Memory | 16GB DDR5-5600 |
| Memory Slots | 2ร DDR5 SO-DIMM |
| Max Memory | Up to 64GB |
| Storage | 1TB PCIeยฎ Gen4 NVMeโข SSD |
| Storage Slot | 2ร M.2 PCIe Gen4 |
| Max Storage Support | Up to 4TB |
| Card Reader | No |
| Audio Chip | Dolby Atmos |
| Speakers | Quad speakers |
| Microphone | Array microphone |
| Camera | 720p HD webcam |
| Battery | 4-cell 90Wh Li-ion |
| Power Adapter | 330W AC Adapter |
| DESIGN | |
| Display | 18.0″ QHD+ (2560ร1600), 16:10, 240Hz, IPS-level |
| Touchscreen | No |
| Screen-to-Body Ratio | 89% AAR (active area ratio) |
| Color Calibration | None |
| Pen | Lenovoยฎ Digital Pen 2 |
| Keyboard | Per-key RGB backlit keyboard |
| Touchpad | Precision touchpad |
| Dimensions (WxDxH) | 399 ร 294 ร 23.1 mm |
| Weight | โ3.1 kg |
| Case Color | Eclipse Gray |
| Case Material | Plastic / Aluminum |
| Surface Treatment | Aluminium Stamping (Anodized with Sandblasting) |
| SOFTWARE | |
| Operating System | NoOS |
| Bundled Software | Office Trial |
| CONNECTIVITY | |
| WLAN + Bluetooth | Wi-Fi 6E + Bluetoothยฎ 5.3 |
| WWAN | WWAN Not Supported |
| Ethernet | No Onboard Ethernet |
| Standard Ports | USB-C, 2ร USB-A, HDMI 2.1, LAN, 3.5mm audio |
| SECURITY & PRIVACY | |
| Security Chip | Firmware TPM |
| Fingerprint Reader | No |
| Other Security | Camera privacy shutter, IR camera for Windowsยฎ Hello (facial recognition) |
| ASUS ROG Strix 18 G815JHR Core i7-14650HX 16/1TB 18.0 Screen | |
| Machine Type | Gaming Laptop |
| Region | Global |
| Country/Region | USA |
| TopSeller | No |
| EAN / UPC / JAN | 198156715722 |
| Announce Date | 2024 |







