აღწერა
| Model | Lenovo LOQ 15ARP10E |
| PERFORMANCE | |
| Processor | AMD Ryzen™ 5 150 (6C / 12T, 3.3GHz up to 4.55GHz, 3MB L2 / 16MB L3) |
| AI PC Category | AI-Powered Gaming PC |
| NPU | Integrated AI Engine |
| Graphics | NVIDIA® GeForce RTX™ 3050 Laptop GPU, 6GB GDDR6, Boost Clock 990MHz, TGP 65W |
| Chipset | AMD SoC Platform |
| Memory | 16GB DDR5-4800 SO-DIMM |
| Memory Slots | Two DDR5 SO-DIMM slots, dual-channel capable |
| Max Memory | Up to 16GB DDR5-4800 |
| Storage | 512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0×4 NVMe® |
| Storage Slot | Two M.2 PCIe® 4.0 x4 SSD slots |
| Max Storage Support | Up to 2x M.2 SSD drives |
| Card Reader | 3-in-1 Card Reader |
| Audio Chip | Realtek® ALC3287 Audio Codec |
| Speakers | 2x 2W HD Stereo Speakers optimized with Nahimic Audio |
| Microphone | Dual-array Microphone |
| Camera | HD 720p Camera with Privacy Shutter |
| Battery | Integrated 57.5Wh Battery |
| Power Adapter | 135W Slim Tip Adapter |
| DESIGN | |
| Display | 15.6″ FHD (1920×1080) IPS, Anti-glare, 300 nits, 144Hz, 100% sRGB, FreeSync™ |
| Touchscreen | None |
| Screen-to-Body Ratio | 88% |
| Color Calibration | 100% sRGB |
| Pen | Not Supported |
| Keyboard | White Backlit Keyboard with Numeric Keypad |
| Touchpad | Buttonless Mylar® Precision Touchpad |
| Dimensions (WxDxH) | 359.2 x 236 x 19.9-22.95 mm |
| Weight | Starting at 1.8 kg |
| Case Color | Luna Grey |
| Case Material | PC-ABS Plastic |
| Surface Treatment | Textured Finish |
| SOFTWARE | |
| Operating System | No OS / DOS |
| Bundled Software | Lenovo Vantage |
| CONNECTIVITY | |
| WLAN + Bluetooth | Wi-Fi® 6 (802.11ax 2×2) + Bluetooth® 5.2 |
| WWAN | Not Supported |
| Ethernet | Gigabit Ethernet (RJ-45) |
| Standard Ports | 2x USB-A (USB 3.2 Gen 1) 1x USB-C® (USB 3.2 Gen 1 with PD 3.0) 1x HDMI® 2.1 1x RJ-45 Ethernet 1x Headphone / Microphone Combo Jack 1x Card Reader 1x Power Connector |
| SECURITY & PRIVACY | |
| Security Chip | Firmware TPM 2.0 |
| Fingerprint Reader | None |
| Other Security | Camera Privacy Shutter, BIOS Security Features |
| LOQ 15ARP10E | |
| Machine Type | Gaming Laptop |
| Region | EMEA |
| Country/Region | Global |
| TopSeller | No |
| EAN / UPC / JAN | Varies by Configuration |
| Warranty | 2-Year Warranty |




