Description
| Model | ASUS TUF Gaming A15 15.6″ Ryzen 7 170 16GB 512GB RTX 3050 Graphite Black |
| PERFORMANCE | |
| Processor | AMD Ryzenโข 7 170 Processor (8 Cores / 16 Threads, up to 5.1GHz) |
| AI PC Category | Gaming Laptop |
| Graphics | NVIDIAยฎ GeForce RTXโข 3050 Laptop GPU, 4GB GDDR6 |
| Chipset | AMD Integrated SoC Platform |
| Memory | 16GB DDR5 RAM |
| Memory Slots | 2x SO-DIMM DDR5 slots |
| Max Memory | Up to 32GB DDR5 |
| Storage | 512GB PCIeยฎ 4.0 NVMeโข SSD |
| Storage Slot | Dual M.2 PCIe SSD slots |
| Max Storage Support | Supports additional M.2 SSD expansion |
| Audio Chip | Realtek High Definition Audio |
| Speakers | Dual speakers with Dolby Atmos support |
| Microphone | AI Noise-Canceling Microphone |
| Camera | HD 720p Webcam |
| Battery | 90Wh Lithium-Ion Battery |
| Power Adapter | 180W AC Adapter |
| DESIGN | |
| Display | 15.6-inch Full HD (1920×1080) IPS-Level Display, Anti-Glare, 144Hz Refresh Rate |
| Touchscreen | No |
| Screen-to-Body Ratio | Approximately 80% |
| Color Calibration | Adaptive Sync support |
| Keyboard | RGB Backlit Gaming Keyboard |
| Touchpad | Precision Touchpad |
| Dimensions (WxDxH) | 354 x 251 x 24.9 mm |
| Weight | Approximately 2.2 kg |
| Case Color | Graphite Black |
| Case Material | Durable reinforced chassis |
| Surface Treatment | Textured gaming finish |
| SOFTWARE | |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Bundled Software | Armoury Crate, MyASUS |
| CONNECTIVITY | |
| WLAN + Bluetooth | Wi-Fi 6 + Bluetooth 5.3 |
| Ethernet | RJ-45 Gigabit Ethernet |
| Standard Ports | 1x USB-C 2x USB-A 3.2 Gen 1 1x HDMI 2.1 1x RJ-45 LAN 1x 3.5mm Audio Combo Jack |
| SECURITY & PRIVACY | |
| Security Features | Firmware TPM, BIOS protection, Kensington lock slot |
| Fingerprint Reader | No |
| MODEL INFORMATION | |
| Product Family | ASUS TUF Gaming A15 |
| Machine Type | Gaming Laptop |
| Color | Graphite Black |
| Region | Global / official regional variants |


