Description
| Model | 4K4K9UC |
| PERFORMANCE | |
| Processor | Intelยฎ Coreโข i7-1185G7 (1.20 GHz base, up to 4.8 GHz turbo) |
| AI PC Category | Standard business laptop |
| NPU | None (Integrated only) |
| Graphics | Integrated Intelยฎ Irisยฎ Xe Graphics |
| Chipset | Intel platform |
| Memory | 32GB LPDDR4x-4266 (soldered) |
| Memory Slots | Memory soldered to systemboard, no slots |
| Max Memory | 32GB soldered memory, not upgradable |
| Storage | 512GB SSD M.2 PCIeยฎ NVMe |
| Storage Slot | One M.2 PCIe slot |
| Max Storage Support | Up to 512GB (factory) |
| Card Reader | None |
| Audio Chip | Audio by Bang & Olufsen |
| Speakers | 4x Premium stereo speakers |
| Microphone | 4x built-in microphones |
| Camera | 720p HD webcam |
| Battery | 54 Wh Li-ion, 4-cell |
| Power Adapter | 65W USB-Cยฎ |
| DESIGN | |
| Display | 14″ FHD (1920×1080) IPS touch with SureView Privacy and Gorilla Glass |
| Touchscreen | Yes |
| Screen-to-Body Ratio | NA |
| Color Calibration | None |
| Pen | Optional (varies by region) |
| Keyboard | Backlit spill-resistant keyboard |
| Touchpad | Multi-touch precision touchpad |
| Dimensions (WxDxH) | Approx. 319 x 203 x 16.6 mm |
| Weight | Approx. 1.32 kg |
| Case Color | Silver |
| Case Material | Aluminium |
| Surface Treatment | N/A |
| SOFTWARE | |
| Operating System | Windowsยฎ 11 Pro |
| Bundled Software | Standard HP business utilities |
| CONNECTIVITY | |
| WLAN + Bluetooth | Intelยฎ Wi-Fi 6 (802.11ax) + Bluetooth 5.0 |
| WWAN | Not supported |
| Ethernet | Not supported |
| Standard Ports | 2x Thunderboltโข 4 / USB-C 40 Gbps, 2x USB-A 5 Gbps, 1x HDMIยฎ 2.0, 1x Headphone/mic combo jack |
| SECURITY & PRIVACY | |
| Security Chip | TPM (Trusted Platform Module) |
| Fingerprint Reader | Present (varies by SKU) |
| Other Security | Privacy screen (HP Sure View Reflect; sometimes included) |
| HP EliteBook x360 1040 G8 | |
| Machine Type | HP EliteBook x360 1040 G8 |
| Region | Varies by market |
| Country/Region | International |
| TopSeller | No |
| EAN / UPC / JAN | Varies by retailer |
| Announce Date | 2022 |



