აღწერა
| Model | 21SYS09100 |
| PERFORMANCE | |
| Processor | Intel Ultra 7-255H (16 cores (6P + 10E), 2 – 5.1 GHz, 24 MB cache) |
| AI PC Category | NA |
| NPU | NA |
| Graphics | Integrated Intel® Graphics |
| Chipset | NA |
| Memory | 32 GB DDR5 (5600 MHz) |
| Memory Slots | 2x DDR5 SODIMM slots, dual-channel capable |
| Max Memory | NA |
| Storage | 1 TB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0×4 NVMe® |
| Storage Slot | One M.2 2242 slot |
| Max Storage Support | NA |
| Card Reader | NA |
| Audio Chip | NA |
| Speakers | Stereo speakers, 2 W x2, Dolby Atmos® |
| Microphone | 2x Array |
| Camera | Yes (standard integrated) |
| Battery | Integrated 64 Wh |
| Power Adapter | 65 W USB-C® (3-pin) |
| DESIGN | |
| Display | 14″ WUXGA (1920×1200) IPS 300 nits Glossy, 60 Hz, 45% NTSC |
| Touchscreen | No |
| Screen-to-Body Ratio | NA |
| Color Calibration | NA |
| Pen | NA |
| Keyboard | NA |
| Touchpad | NA |
| Dimensions (WxDxH) | 313 x 219.3 x 17.99 mm |
| Weight | ≈1.34 kg |
| Case Color | Black |
| Case Material | Aluminium (Top & Bottom) |
| Surface Treatment | NA |
| SOFTWARE | |
| Operating System | Windows 11 Pro (likely pre-installed) |
| Bundled Software | NA |
| CONNECTIVITY | |
| WLAN + Bluetooth | Intel® Wi-Fi® 6E AX211 802.11ax 2×2 + Bluetooth 5.3 |
| WWAN | Not Supported |
| Ethernet | RJ-45 Gigabit Ethernet |
| Standard Ports | 1x USB-A (USB 5 Gbps / USB 3.2 Gen 1), 1x USB-A (USB 10 Gbps / USB 3.2 Gen 2) Always On, 1x USB-C® (Thunderbolt™ 4 / USB4® 40 Gbps) with PD 3.1 & DP 2.1, 1x HDMI® 2.1 (up to 4K/60Hz), 1x Headphone/mic combo jack, 1x Ethernet (RJ-45) |
| SECURITY & PRIVACY | |
| Security Chip | Discrete TPM 2.0 |
| Fingerprint Reader | NA |
| Other Security | Kensington® Nano Security Slot™ |
| Laptop | |
| Machine Type | NA |
| Region | NA |
| Country/Region | NA |
| TopSeller | NA |
| EAN / UPC / JAN | NA |
| Announce Date | NA |






